yout-ube.com

yout-ube.com, YouTube videolarını reklamsız, tam ekran modunda ve döngüye alınmış bir şekilde izlemek için kullanılan bir internet sitesi. 'Internet Archive' kayıtlarına göre 2018 yılından beri yayındadır.1

Kullanımı

Web tarayıcısı ile videoyu açtıktan sonra adres satırında 'youtube.com' yazan kısım, 'yout-ube.com' şeklinde değiştirilir. Yani, 't' harfinden sonra kısa çizgi (-) eklenir.

Ahlaki açıdan değerlendirme

Site, işleyişi bakımından reklam engelleyici bir yazılım veya tarayıcı eklentisi ile aynı kategoride değerlendirilebilir. Yayıncıyı finansal bakımdan zarara uğratabileceği için bu tür yazılımları kullanmayı etik olarak doğru bulmayan kişilerin, bu siteyi de kullanmamaları beklenir. Öte yandan, "bazı uzun videolara her 5 dakikada bir reklam yerleştirmek, yayıncılık etiği açısından uygun mudur" sorusu sorulabilir. Kimi kullanıcılar, aslında reklam engelleyici kullanmak istememekte, fakat aşırı bir şekilde reklama maruz kaldıkları için engelleme yoluna gitmektedirler.

Kaynakça

Dış bağlantılar


Kategori: İnternet


Kısa bağlantı: https://cli.re/3J1B1K


  • Aksi belirtilmedikçe metnin kullanımı CC BY-SA 4.0 lisansı kapsamında uygundur. (görseller telif hakkına tabi olabilir)